Demencijos priežąstys

There are no translations available.

Yra daug skirtingų ligų, galinčių sukelti demencijos sindromą. Dažniausios demencijos sindromo priežastys yra: Alzheimerio liga (AL) (60-70 proc. atvejų), kraujagyslinė demencija (apie 15 proc. atvejų), demencija su Lewy kūneliais (apie 15 proc. atvejų), taip pat frontotemporalinės demencijos (įskaitant Picko ligą) ir idiopatinė Parkinsono liga, pasireiškianti su demencija.

AL etiologija iki šiol nėra visiškai aiški, o patogenezė - sudėtinga. Atlikti tyrimai rodo, kad ji glaustai susijusi su neuromediatorių ir neuromoduliatorių apykaitos sutrikimais galvos smegenų neuronuose. Svarbiausias jų yra acetilcholinas. Taip pat AL vystytis įtakos turi įvairios kinazės (proteino kinazė C, nuo kalmodulino priklausoma kinazė ir kt.). Pagrindiniai rizikos veiksniai susirgti AL yra vyresnis amžius, paveldėjimas ir specifinis baltymas apolipoproteinas E, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas.


Kraujagyslinė demencija yra antra arba trečia pagal dažnį demencijos rūšis po AL ir galbūt po demencijos su Lewy kūneliais. Pagrindinės jos priežastys yra pavieniai ir dauginai smegenų infarktai, autoimuninis vaskulitas, infekcinis vaskulitas, nespecifinė vaskulopatija, pasikartojanti mikroembolizacija, pasikartojančios intracerebrinės kraujosruvos dėl insulto ar traumos. Pagrindiniai rizikos veiksniai susirgti kraujagysline demencija yra arterinė hipertenzija, vyresnis amžius, išeminė širdies liga, lėtinis prieširdžių virpėjimas, cukrinis diabetas, rūkymas, nutukimas. Norint sumažinti riziką susirgti, reikėtų kuo geriau koreguoti šiuos veiksnius bei gydyti pagrindines ligas [1].